Žarko Malinović iz Privredne komore Srbije osvrnuo se na odluku Vlade o zamrzavanju cena. On je objasnio da je 15. novembar izabran kao datum za zamrzavanje cena namirnica jer su upravo do tog datuma proizvođači slali korigovane cene, u koje je zaračunato sve što je poskupelo u procesu proizvodnje.
„Period od 60 dana je dovoljno dug period da se vidi kako će se kretati cene inputa i samim tim cene u maloprodaji. Ako taj period traje predugo, dobijamo efekte koji su neželjeni, a to smanjenje obima proizvodnje, što bi izazvalo nestašice. Zato je važno je da se ovom merom uvodi obaveznost snabdevanja u obimu od prošle godine, kako ne bi bilo zloupotreba“, objašnjava Malinović.
Cene se razlikuju po trgovinama – svaka se ravna po svom cenovniku od 15. novembra.
„Tržišne inspekcije će to kontrolisati. Dovoljne su dve dokumentacije – knjiga evidencvije prometa i računovodstvene isprave, iz kojih se lako utvrdi koje su bile cene artikala“, kaže Malinović.
Šta posle 60 dana
Kako objašnjava Malinović, ako šećer, ima povećanu tražnju u novembru i decembru, a u januaru je proizvodnja smanjena, tražnja je smanjena, kod tog artikla moguće je i smanjenje cene.
„Za nas je izazov to što dve godine unazad imamo slabiju poljoprivrednu proizvodnju, pa i to uz globalne trendove utiče ne formiranje cena. Dugoročno gledano, mnogo je važnije da mi nastavimo da održavamo nivo domaće proizvodnje hrane, koja je sada zastupljena sa preko 85 odsto na policama marketa. Sa domaćom proizvodnjom možemo da izbegnemo prelivanje globalnih kriza i ostvarimo cenovnu stabilnost“, poručio je Žarko Malinović.
Izvor: rs.n1info.com