Ima je i u Jadranu, tamo je zovu Dragana: Ovo je riba na koju se ubola naša devojčica u Grčkoj

„Ne mogu da nađem post gospođe čiju je ćerkicu ubola riba koja se zove „dragana“. Bez šale, tako je zovu, a ima je i u Jadranu. Evo informacija!“, napisao je jedan korisnik na popularne Fejsbuk grupe koja okuplja srpske turiste, ljubitelje Grčke i njenog mora.

„Ona ne ujeda već bode! Odmah iza glave ima leđno peraje sa 4 izražene bodlje (od kojih je najopasnija druga po redu), koje automatski raširi čim oseti opasnost. Dalje, odmah u produžetku škržnog oklopa, ima po jednu bodlju sa obe strane. Da nevolja bude veća, što je primerak ribe manji, otrov je jači!“, napisao je on na FB grupi Grčka info.

Ne zanosite se da je uzimate u ruke. Ne uzimaju je ni iskusni ribolovci, iako postoji fora da se uhvati za donju usnu kad se skida s udice. No, to je neka druga priča…

Bitno je znati da je njen otrov termolabilan i dobrim delom se razlaže ako mesto uboda pecnete žarom od cigarete npr., ili ga na neki drugi način izložite toploti. Takođe, važno je istisnuti što više krvi iz ubodenog mesta i, po mogućstvu, podvezati ili pritisnuti odmah ispod, da bi što manje otrova dospelo u krvotok.

Cela stvar može trajati od 10 minuta do 3h, u najosetljivijim slučajevima se ide kod lekara. Srećom, osim neprijatnosti, neki teži ishodi su vrlo retki, čak i kod dece.

P.S. Srećom, objave je moguće editovati… Pošto se vodi pravi mali rat oko imena ribe, ovo je istina: svako navedeno ime do sada je pravilno, pošto dolazi od zajedničkog „Zmaj“, ili ti dragon.

Drago(n)/Drakken(a)/Dragana/Draginja/Ranj. Jedino se ime „pauk“ razlikuje, ali se odnosi na istu ribu. Takođe, živi isključivo na i u pesku, što znači da je nema u plićacima šljunkovitih plaža.

Na istoj grupi, par dana ranije jedna Srpkinja podelila je uznemirujuće iskustvo pošto je njenu ćerkicu na plaži ubola „riba dragana“.

Izvor: kurir.rs