Marokanci pobedili Portugal i ušli u polufinale Mundijala: Istorijski dan za Afriku – Ronaldovi snovi uništeni

Fudbalski klub Maroko priredio je novu senzaciju i pobedom nad Portugalom 1:0 (1:0) prošao u polufinale Mundijala.

Ovo je prvi put u istoriji da jedna afrička selekcija prođe u polufinale Svetskog prvenstva u fudbalu!

Posle Belgije i Španije srušili su i Portugal golom Jusefa En Nesirija u 42. minutu za odlazak u četiri najbolja tima na svetu.

Golman Dioga Košta loše je procenio let lopte prilikom centaršuta, a ispred njega se ubacio napadač Sevilje i postupkom zapalio tribine.

Još jedan favorit je ispao neočekivano, te će ta vest da odjekne širom planete, jer je Kristijano Ronaldo odigrao poslednju utakmicu u karijeri na Svetskim prvenstvima. Još gorča će mu biti eliminacija jer je odigrao 196. meč za Portugal, čime se izjednačio sa rekorderom svih vremna Baderom Al-Mutavom iz Kuvajta, ali neće moći da ga proslavi.

Marokanci su režirali najlepšu priču ovog turnira i nastavili da žive svoj san, jedini od kojeg je ostao Ronaldo jer će mu svetska titula ostati samo to.

Sledeća su još jedan veliki favorit – Engleska ili Francuska.

Kako je počelo ovako žestoko, podrhtavala je akustična Al Tumama, a pritisak sa tribina osetio se na teren. Marokanci su od samog početka bili motivisani da nastave najlepšu bajku ovog Mundijala i pobede još jednu veliku selekciju posle Belgije i Španije.

Na svakog Portugalca koji bi dobio loptu, Marokanci su odmah nametali svoj prepoznatljiv i agresivan stil igre, uz dosta trke na svakom delu.

Najviše preko Žoaa Feliksa, ali su sjajni golman Jasin Bono i uz malo sreće ostavili Maroko bez primljenog gola u prvih 20 minuta, dok smo s druge strane videli nekoliko napada preko Hakima Ziješa, ali ništa spektakularno nismo videli osim povišenih decibela marokanskih navijača. Na stadion su preovladavale bordo-zelenie boje, orilo se sa svih strana i svu snagu su davali svojim igračima.

Bolja završnica je nedostajala Portugalu, Feliks je bio usamljen jer je bio ugušen Gonsalo Ramos, koji se našao u startnoj postavi umesto Kristijana Ronalda, pa se sve se svodilo na napadača madridskog Atletika.

U finišu prvog dela odjednom je Al Tumama „eksplodirala“, kada je u rangu bombe odjeknuo gol posle udarca glavom En Nesirija na nepotrebno izletanje Dioga Koste za erupciju Marokanaca – 1:0.

Iako je i do tada već bila vruća atmosfera, Portugalci su utonuli u dublji pakao. Marokanci su znali da ih imaju, ne samo zbog vođstva, već i zbog igre po terenu u svakom duelu, sprintu i borbi iznad maksimuma. Kao da im je život zavisio od ove utakmice.

U takvom su ambijentu dokusurili Portugal, koji su morali da se „umivaju“ na poluvremenu, u jednoj opasnoj kontri preko Ziješa i asistenta prvog gola Atijata-Alaha, ali je izgubio snagu prilikom šuta.To se desilo u akciji nakon što je Bruno Fernandeš pogodio prečku iz nemogućeg ugla.

Fernando Santoš već od 50. minuta je na teren morao da pošalje Ronalda i Žoaa Kansela, prihvatajući loš izbor tima i prelazak na opciju sa dvojicom napadača.

Pojačavali su se zvižduci svakim napadom Portugala, sa sve četiri strane stadiona, te je osećaj bio kao u košnici u kojoj se Ronaldo i njegovi saigrači nisu snašli. Malo im je bio jedan Feliks, jedini raspoložen igrač u ekipi, ali je i on imao nepremostivu prepreku zvanu Bono koji je uspeo da zaustavi sve njegove udarce.

Slavlje Marokanaca može da počne, i da pređe i na ulice Dohe jer su oni ovde najbučniji i najluđi, čak i ispred Argentinaca, koji su takođe strastveni.

Izvor: sportal.blic.rs