„Čak i da su živi, imali bi teške povrede mozga“ – Stručnjaci o nestanku Titana: Zaboravljamo ključnu stvar

Mesto potonuća Titanika, 111 godina od događaja, opet je u fokusu svetske javnosti, nakon što se podmornica sličnog imena – Titan – u nedelju 18. juna spustila do olupine čuvenog broda i nestala.

Potraga za turistima zaglavljenim u podmornici, na 3.800 metara u dubokim vodama blizu kanadske granice i dalje traje, ali sve je manje nade da će akcija spasavanja uspeti, s obzirom da će zalihe kiseonika u podmornici nestati danas oko 13 časova.

Luka Kastratović, general Vojske Srbije u penziji i dr kardiohirurg Miljko Ristić razgovarali su na ovu temu u jutarnjem programu.

Dr Ristić nije optmista kada je u pitanju zdravstveno stanje nestalih putnika na ovim dubinama.

„Mislim da su prognoze pesimistične. Nije u pitanju samo kiseonik, on je samo jedan od faktora. Zaboravlja se činjenica koja se podvodi pod ronilačku bolest, na mnogo manjim dubinama. Ronioci mnogo kraće žive“, kaže Ristić i objašnjava:

„Kada izlaze na površinu oni moraju postepeno da izlaze da bi se prilagodila funkcija disanja, a zamislite pritisak na dubini od 4.000 metara! Sa svakih deset metara pritisak se povećava za jedan bar. Prosto, sa povećanjem pritiska spolja, u našem organizmu se povećava količina azota i on je presudan. Što je veći pritisak spolja, azot se povećava i u vidu mehurića raspršava u krvi i on dovodi do moždanih udara“, obrazložio je dr Ristić.

S druge strane, Kastratović je izrekao svoje mišljenje.

„Savremene podmornice uranjaju do 1.200 metara. Ova podmornica nije imala odobrenje da uranja. Kompanija koja to radi prekršila je zakone. Treba imati u vidu da je Titanik potonuo za 2 sata i 40 minuta, a ovde se za jedan sat i 45 minuta izgubila veza između broda i rukovodioca posade. Treba reći i da je snimatelj filma Titanik, rekao da je to najopasnije mesto na zemljinoj kugli“, rekao je Kastratović i dodao:

„Postoji nekoliko teorija. Da se spustila i zaglavila. Da negde možda pluta na nekoj visini ili da je od pritiska došlo do raspadanja. Dole je potpuni mrak. Treba da znamo da su uređaji takvi da se voda ispušta, ubacuje se vazduh da bi ona mogla da ispliva. Najverovatnije je da je nešto od tehnike otkazalo“, smatra Kastratović.

Takođe, naglasio je da su ti putnici išli na sopstvenu odgovornost.

„Ovde su bili bogataši i istraživači. Pre nego što uđu u kapsulu oni potpisuju da idu na sopstvenu odgovornost. Velike kompanije žele da sa što manje ulaganja što više zarade. Komandant ove podmornice je bio iskusan ronilac koji je uspešno zaranjao, ali sa ruskim podmornicama… Nešto je otkazalo“, ocenio je Kastratović.

Čak i da su živi i dalje, nadovezuje se Ristić, imali bi teške neurološke probleme.

„Pet dana su oni u prostoru nekompatibilnom za život. Da su preživeli imali bi teške neurološke posledice i oštećenja mozga. Najveća dubina je u Tihom okeanu 11.000 metara, ovde je 4.000 metara, ali činjenica je da se na svakih 10 metara pritisak povećava za 1 bar – ponovio je Ristić.

Izvor: kurir.rs