Uroš opet pravi probleme u zatvoru: Vratili ga u grupnu ćeliju pa pobesneo – Svi se pitaju zašto nije u samici

Dvadesetjednogodišnji U. B., koji je 4. maja lišio života osam ljudi u selima kod Mladenovca i Smedereva, dok je njih 14 ranio, nasrnuo je na cimera u zatvorskoj ćeliji pritvorske jedinice u Smederevu.

Kako kaže izvor Kurira, U. B. pre nekoliko dana iz Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu, gde je bio na psihijatrijskom veštačenju, vraćen je u smederevski pritvor i smešten u grupnu ćeliju. Čim je stigao, napao je cimera.

„Tog dana iskaz u smederevskom tužilaštvu navodno je davala majka U. B., da bi se samo nekoliko sati kasnije on potukao s cimerom“, navodi izvor.

„U toku noći, pritvorenik je počeo da hrče, što je iznerviralo U. B. Navodno, on ga je probudio i počeo je da viče na njega i da se svađa“, otkriva izvor.

Prema njegovim rečima, U. B. potom je i fizički nasrnuo na pritvorenika.

„Počeo je da ga udara pesnicama u lice i glavu. Nekoliko puta ga je udario. To je trajalo tridesetak sekundi, dok nisu došli zatvorski stražari. Reagovali su i sklonili U. B. iz ćelije, a povređenog muškarca su odveli kod lekara. Konstatovane su mu povrede u vidu crvenila i masnica na licu. U. B. nije povređen“, priča izvor i dodaje da je o ovom incidentu odmah obavešten i sudija za prethodni postupak Višeg suda u Smederevu, koji je U. B. i odredio pritvor.

Sudija odlučuje da li će neko biti izolovan

Milan Kostić, sudski veštak i forenzički psiholog, objasnio je za Kurir da prilikom veštačenja neke osobe postoji individualna procedura za svakog okrivljenog.

„U timu pretežno imamo tri osobe, psihologa, psihijatra i sudskog veštaka. Oni analiziraju okrivljenog“, kaže Kostić i dodaje da je konkretno U. B. bio sam u ćeliji Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu.

„Zbog krivičnog dela koje je počinio bio je u samici i to ne znači da je imao neki poseban tretman, već je samo izolovan zbog ranga i težine dela. Njemu je tim stručnjaka radio brojne analize i testove kako bi sačinili što bolji izveštaj o njegovom psihičkom stanju, a koji će znatno pomoći sudu da ga adekvatno kazni“, kaže Kostić.

On dodaje da će u nalaz veštaka biti zavedena i ova tuča.

„Nakon urađene procene, osumnjičeni se vraća u zatvorsku jedinicu, a tim stručnjaka tada sastavlja izveštaj koji predaje sudu. O tome da li će osumnjičeni po povratku u pritvor biti izolovan od ostalih ili će s nekim deliti ćeliju, kao što je ovde slučaj, odlučuje isključivo nadležni sudija koji je doneo odluku da on bude u pritvoru“, objasnio je Kostić i dodao:

„Pošto je sada napravio problem u ćeliji, protiv njega će biti pokrenut disciplinski postupak po kome će sudija odrediti kako će ga kazniti. Ispitaće se i da li je nešto uticalo na njega, neki emotivni slom ili psihički da tako odreaguje“, kaže on.

„Ovde je reč o disciplinskom prestupu, tako da će protiv U. B. biti pokrenut disciplinski postupak“, kaže izvor i dodaje:

„Inače, tokom veštačenja u Centralnom zatvoru U. B. bio je sam u sobi, a po povratku je smešten u sobu s cimerom. O tome je, na osnovu izveštaja lekara i drugih analiza, odluku doneo sud. Pokušali smo juče da dobijemo odgovore od Višeg suda u Smederevu, ali oni nisu želeli da govore na ovu temu“.

Nakon ovog nemilog događaja, postavlja se pitanje kako je moguće da masovni ubica nije izolovan. Jordan Antonić, bivši čuvar u Centralnom zatvoru u Beogradu, objašnjava za Kurir da je nesvakidašnje da osoba koja je počinila ovakav masakr nije sama.

„Dok sam radio, pravilo je bilo da se osumnjičeni za ovako težak zločin uvek smešta u samicu i biva pod nadzorom čuvara 24 sata. Pratimo svaki njegov korak i ne skidamo pogled s njega“, rekao je Antonić i dodao da je u ovom slučaju najverovatnije postojao konkretan razlog zbog kog je odlučeno da U. B. ne bude u samici.

„Moguće je da je to zbog neke fobije ili nečeg što su lekari procenili tokom veštačenja, a sudija je taj koji donosi konačnu odluku“, kaže Antonić.

Izvor: espreso.co.rs