Novi izazovi na društvenim mrežama svakodnevno dovode decu u opasnost. Ono što su spremni da urade za šaku popularnosti je nezamislivo. Na najnoviji izazov koji se širi među tinejdžerima u Srbiji, očevidci nemaju reči.
Scenu iz Čačka prepričala je sugrađanka Slavica D. i apelovala na roditelje da obrate pažnju na to šta im rade deca.
„Na kružnom putu, grupa đaka osnovnog školskog uzrasta, juče se takmičila ko će pretrčati ulicu dok kolona prolazi. Scena je užasna, kamiondžija je jedva ukočio. Prestravljen je stao dok se devojka smejala“, ispričala je Slavica D.
Komentari na ovu objavu, koji su usledili, takođe potvrđuju da je ovaj izazov zapravo masovan. Kako je navela jedna žena, njoj su se deca od 10-11 godina isprečila i radila sklekove nasred kolovoza.
„Bila sam svedok sličnog. Pre možda dva-tri meseca vozila sam auto od Disa ka hotelu „Morava“. Dvojica dečaka su išla sredinom ulice, i dok sam se približavala jedan dečak je legao nasred ulice i počeo da radi sklekove. Ta deca su išla iz škole „Ratko Mitrović“, možda su peti, šesti razred. Strašno za gledati dokle su deca spremna da idu“, kaže ona.
Sociolog Jelena Radović upozorava da mladi stalno pomeraju granice kad je reč o opasnim izazovima na društvenim mrežama, a da stalno pomeranje granica govori da granicu više i nemamo. Izgubila se granica između toga šta je igra, a šta je izazov. Igra ima potpuno drugu konotaciju.
„Igra bi bila da se takmiče ko će koga više da nasmeje, ko će da ispriča duhovitiji vic, ko će da napravi ukusniji smuti… Međutim, tinejdžeri žele veću popularnost i na najrazličitije načine pomeraju granice na negativnu stranu. Sve se svodi na to: koja je sledeća opasnija stvar koju ćemo uraditi“, naglašava Radović.
Ona objašnjava da roditelji treba budu upoznati sa tim šta se dešava na društvenim mrežama da bi uopšte mogli da komuniciraju sa decom o problemima koje izazivaju.
„Ne bi bilo loše da se angažuju influenseri koji će govoriti da su te stvari pogrešne, kao što su to Nemci uradili, da šalju dobre i kvalitetne poruke. Ipak su influenseri uzori mladima, a ako imate vojsku kvalitetnih uzora i idola, lošeg sadržaja će biti sve manje“, zaključuje Jelena Radović.
Izvor: mondo.rs