Vanredno stanje u Tutinu, Prijepolju i Pazaru gde škole danas ne rade: A ovde je sneg padao čitavu noć (FOTO)

Reke na području Raške, Novog Pazara, Tutina, Prijepolja, na Kosovu i na severu Crne Gore izile su se nakon obilnih padavina zbog čega je proglašena vanredna odbrana od poplava, a u Novom Pazaru škole danas neće raditi jer se očekuje porast vodostaja posle bujica sa okolnih planina.

U Tutinu se utopilo dvogodišnje dete koje je upalo u reku, a u tom gradu proglašena je vanredna situacija.

U Novom Pazaru i Prijepolju, gd se Lim izlio na tri mesta, uvedena vanredna odbrana od poplava, a u pomoć je stigla i Vojska Srbije.

10.00 – Reke u okolini Čačka u porastu, proglašena vanredna odbrana od poplava: Uvedena 24-časovna dežurstva. Usled obilnih padavina koje su pogodile i grad Čačak došlo je do podizanja nivoa reka na teritoriji grada, a na slivu Zapadne Morave proglašena je vanredna odbrana od poplava. Prema rečima načelnika Štaba za vanredne situacije grada Čačka, Bratislava Zečevića, do izlivanja reka još uvek nije došlo.

„Što se tiče voda prvog i drugog reda za koje su nadležne lokalne samouprave za sada je situacija stabilna. Blagi je porast na svim vodotokovima prvog i drugog reda. Već su preuzete neke preventivne mere”, rekao je za RINU, Bratislav Zečević. Selo Katrga koje je krajem avgusta delimično bilo poplavljeno izlivanjem lokalnim potoka, sada nema problema jer se reagovalo na vreme i moguća izlivanja su sprečena. „Zahvaljujući Koridorima otvorena je jedan deonica kanala Bukovac koja protiče ispod Moravskog koridora i time su sprečene moguće poplave u MZ Katrga koja je prošli put bilapogođena poplavama”, istakao je Zečević. Gradski štab sa vanredne situacije i Civilna zaštita grada Čačka uveli su dvadesetčetvoročasovna dežurstva i spremni su da reaguju u svakom trenutku, objavila je RINA.

08.26 – Na slivu Zapadne Morave proglašena vanredna odbrana od poplava. Usled obilnih padavina koje su pogodile i grad Čačak, došlo je do podizanja nivoa reka na teritoriji grada, a na slivu Zapadne Morave proglašena je vanredna odbrana od poplava. Prema rečima načelnika Štaba za vanredne situacije grada Čačka, Bratislava Zečevića, do izlivanja reka nije došlo i situacija je stabilna. Selo Katrga, koje je krajem avgusta delimično bilo poplavljeno izlivanjem lokalnim potoka, sada nema problema, jer se reagovalo na vreme i moguća izlivanja su sprečena.

08.20 – U Novom Pazaru od jutros stabilno, reke u koritima. Situacija u Novom Pazaru od jutros je stabilna, vodostaj Raške, Jošanice i Trnavice je visok, ali su reke u koritima. Koordinator Kriznog štaba Ismail Dupljak rekao je za RTS da su se reke povukle u svoja korita, ali da se situacija prati iz časa u čas. „Mi smo u pripravnosti, u stalnoj smo komunikaciji sa Sektorom ѕa vanredne situacije i nadamo se da dalje neće biti problema“, rekao je Dupljak. Prema njegovim rečimam, JKP „Vodovod i kanalizacija“ radi sa smanjenim kapacitetom, tako da viši delovi grada danas neće imati vodu. Osnovne i srednje škole na teritoriji grada Novog Pazara danas ne rade.

08.15 – Utopio se mališan (2) u Tutinu. Dete je upalo u reku. U tom gradu proglašena je vanredna situacija, a u Novom Pazaru i Prijepolju je uvedena vanredna odbrana od poplava. U pomoć je stigla i Vojska Srbije. U Raški je Trnava odnela mostove, puteve i poplavila kuće.

Osnovne i srednje škole na teritoriji grada Novog Pazara danas neće raditi, dok predškolske ustanove neće biti zatvorene. Razlog je, kažu nadležni, što se tokom noći očekuju velike količine vode sa okolnih planina. Zbog obilnih padavina, reka Lim izlila se na tri lokacije u Prijepolju – u Brodarevu, Ivanju i Zalugu. U Brodarevu su poplavljeni sportski tereni i vodena stihija preti da ugrozi Vatrogasni dom, u Ivanju se voda izlila na lokalni put koji prolazi uz obalu, dok je u Zalugu poplavljeno poljoprivredno zemljište.

08.00 – Reke u Novom Pazaru i Tutinu se povlače u svoja korita, smiruje se situacija nakon bujica i poplava koje su zadesile ta područja, prenela je jutros TV Prva. U Novom Pazaru deca danas ne idu u školu, viši predeli grada su bez pijaće vode, ali je u višim krajevima kiša prešla u sneg, što je „olakšavajuća okolnost“. Načelnik Sektora za vanredne situacije Davor Vidović, kazao je da je Lim u Prijepolju visok i da je naneo probleme tom gradu i Brodarevu, ali da je postavljena barijera koja ih štiti.

Tokom večernjih sati jaka kiša je na teritoriji Zapadne Srbije prešla u sneg, a beli pokrivač visine oko 15 centimetara formirao se na planinama Zlatibor, Zlatar, Golija i Tara.

„Najviše snega tokom noći palo je na području Borove Glave, sve ekipe su odmah reagovale i angažovane su na čišćenju, tako da zastoja u saobraćaju nije bilo. Prvi stepen je pripravnosti i angažovano 25 odsto mehanizacije na terenu. Vozačima savetujemo oprez u vožnji, a na deonici puta od Užica ka crnogorskoj granici moguća je i pojava odrona“,rekao je za RINU Alen Mušanović ispred Puteva Užice.

Uprkos prvim snežnim padavinama svi putni pravci su za sada prohodni i na teritoriji opštine Ivanjica.

„Pratimo situaciju, za sada je sve pod kontrolom. Poslali smo ekipu jednu ka planini Javor koja će dežurati, snega je tokom noći palo oko deset centimetara, ali ne ugrožava saobraćaj. Svi putni pravci su preko ovih planina prohodni. Spremni smo dočekali sezonu i agregata koji su neophodni za održavanje imamo dovoljno „, kazao je Vitomir Arsović iz Puteva Ivanjica.

Tokom noći, oko 20 centimetara snega, palo je i na višim planinskim predelima na planini Zlatar.

Šta da radite ako zbog poplava morate da napustite dom:

Poplave koje su pogodile Srbiju, odnele su juče jedan život, dete od dve godine u Tutinu. Pored Tutina, kritična je situacija u Prijepolju i Novom Pazaru, koje su, takođe, pogodile poplave usled izlivanja reka nakon velikih padavina prethodnih dana. RHMZ najavljuje da će Lim raste i u narednih 12 sati a moguće je i da Ibar kod Raške pređe granicu vanredne odbrane od poplava, a evo šta treba raditi, po savetima Sektora za vanredne situacije MUP-a, u slučaju poplava.

Na sajtu MUP, podseća se da su poplave česte elementarne nepogode koje mogu biti lokalnih razmera – ukoliko pogađaju naselje ili manje zajednice, ili velikih razmera – ukoliko pogađaju čitave slivove reka i veći broj opština.

„Vreme razvijanja poplava varira od slučaja do slučaja. Poplave u ravničarskim krajevima se razvijaju polako, po nekoliko dana, za razliku od bujičnih poplave koje se razvijaju brzo, nekad i bez vidljivih znakova. Ovakve poplave formiraju opasan i destruktivan plavni talas, koji sa sobom nosi mulj, kamenje, granje i otpad“.

Do plavljenja dolazi i kada nivo vode u rekama poraste toliko da dolazi pojave podzemnih voda ili do prelivanja preko nasipa ili kada usled pritiska vode na nasipe dođe do njihovog probijanja.

„Do poplave može doći i usled pucanja i prelivanja brane zbog prevelikog dotoka vode – što prouzrokuje poplavu sličnu bujičnoj poplavi, ali u mnogo širim i katastrofalnijim razmerama. Poplave se mogu dogoditi svuda. Čak i vrlo mali potoci, rečice, kanali za odvod ili kišni kanali, koji deluju bezopasno, mogu izazvati poplave većih razmera.

Uputstva za sprečavanje poplava u rizičnim oblastima
Tokom perioda kad nema poplava ponašajte se odgovorno, ne bacajte otpad u reke, potoke i kanale. Ako je otpad već u koritima i kanalima, prijavite nadležnoj komunalnoj službi.

U gradovima gde je kod jakih kiša pojačano oticanje voda, ne bacajte otpad i ne prekrivajte šahtove koji odvode atmosferske vode.

Budite pripremljeni u slučaju da morate da napustite domaćinstvo – pripremite ranac ili torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim stvarima (baterijska lampa, pištaljka, kabanica za kišu, topla odeća, duboka obuća – po mogućstvu gumene čizme, flašu sa pijaćom vodom, tranzistor i rezervne baterije, štap, kanap i slično).

Ako živite nizvodno od brana informišite se koji je signal za opasnost, koliko vremena vam je potrebno da se sklonite i koja je sigurna granica za sklanjanje u slučaju njenog rušenja.

Preko sredstava javnog informisanja pratite stanje i upozorenja o mogućoj poplavi.

Po mogućstvu pripremite džakove sa peskom koje u slučaju nailaska poplave možete staviti na ulaz i zatvorite sva mesta na kući kroz koje može da uće voda.

Ne pregrađujte vodotokove kako bi pravili akumulaciju vode u letnjem periodu.

Budite svesni da su bujične poplave moguće. Ukoliko postoji rizik, odmah pređite na više spratove kuće. Ne čekajte instrukcije da biste to uradili.

Držite se dalje od električnih kablova.

Izbegavajte oblasti koje su poznate po klizištima i odronima.

Ne ometajte spasilačke ekipe u njihovom radu.

Uzmite pripremljene nužne stvari i po mogućstvu organizovano napustite domaćinstvo kako biste se sklonili na sigurno. Budite kooperativni i sarađujte sa spasilačkim ekipama.

Ukoliko imate vremena, poželjno je da obezbedite svoj dom, isključite struju na glavnom prekidaču, isključite sve električne uređaje.

Ukoliko nađete vremena da obezbedite svoj dom na ovaj način, ne dodirujte električnu opremu ako stojite u vodi.

Kretanje kroz vodu dubine 15 centimetara može izazvati pad. Ukoliko morate da prođete kroz vodu – hodajte tamo gde se voda ne pomera. Koristite štap da bi proverili dubinu vode i čvrstinu tla pod vodom.

Ne ulazite vozilom u poplavljena područja. U slučaju da vas poplavna voda opkoli, napustite vozilo i ukoliko je moguće bezbedno pređite na više tlo.
Ne prelazite brzake i potoke pešice niti kolima.

Evakuišite domaće životinje, a ako to ne možete oslobodite ih iz objekata u kojima su smeštene.

Izbegavajte plavnu vodu – ona može biti zagađena muljem, uljem, benzinom ili fekalnom kanalizacijom. Voda može takođe biti pod strujnim naponom od podzemnih kablova.

Budite pažljivi u oblastima sa kojih se plavna voda povukla, putevi su možda oštećeni i opasni.

Vratite se u svoje domove samo pošto nadležne službe proglase da je to bezbedno.

Izvor: rina.rs