Site icon Srbija24

Sa malo ulaganja, profit veliki: Za samo 100 grama pšenične trave možete da zaradite i do 600 dinara

Začinsko bilje koje gajite kod kuće ne samo da pravi uštedu u vašem kućnom budžetu, već i znate ono što jedete, a može biti i unosan biznis, i dobar način da uštedite u današnje vreme kada treba obratiti pažnju na svaki dinar.

Začini kao što su bosiljak, mirođija i peršun, prodaju se u kesecima od 7 do 12 grama po ceni od stotinak dinara, dok sa druge strane, za 200 dinara možete dobiti čak 300 semenki mirođije koju možete da posadite sami.

Uz malo truda i dobro osvetljenje, možete imati višestruku korist i dobru novčanu dobit.

Vojkan Stefanović, građevinski inženjer iz Niša, kupio je zemlju pre nekoliko godina i počeo da se bavi svetom bilja. Pošto ima malu decu, u šali voli da kaže da je noću čitao, a danju primenjivao pročitano.

Njegov prijatelj je pre desetak godina osmislio inkubatore za rasad, ali nije naišao na razumevanje, rekao je Vojkan.

Ipak, on je odlučio da ih opet „oživi“ i danas ih prodaje, i to u dve veličine, po ceni od 3.000 i 5.000 dinara. Međutim, on nudi i skicu da ih sami napravite.

Izum je veoma jednostavan, a benefit ogroman. Radi se o kutiji od stiropora, sa termostatom koja kontroliše temperaturu posađenih biljaka i lampa od 6.400 Kalvina, koja menja sunčevu svetlost.

– Kada imate inkubatore ne zavisite od vremenskog doba, jer i zimi možete da napravite šta hoćete. Ne samo da je najjfetinije, već biljka iz semena može da traje i do 50 godina duže. Velika je isplativost, dobijate besplatno od 100 do 1.000 puta više – priča Vojkan.

– Nešto za šta bi u idealnim uslovima trebalo 20 dana, vi dobijate za mnogo kraće vreme. Na primer rotkvicu dobijate za pet dana, sa malom potrošnjom struje, a efekat izvanredan – rekao je on.

U inkubatorima možete uzgajati i mikrobilje, ili mlade biljke koje se beru nakon 7 do 20 dana od klijanja, sa pojavom prvih pravih listova.

U eksluzivnim restoranima se koriste za ukrašavanje jela, a i veoma je bogato nutritivnim vrednostima. Na primer, od pšenične trave pravi se detox zeleni napitak, tako da je i vi možete uzgajati u svojoj kući.

– Kad poraste 20ak centimetara, iseče se, iscedi i pije. Ampule mikrobilja su se prošle godine prodavale za 1.000 dinara, a vi možete da je sami uzgojite lako – kaže Vojkan.

Ako potražite na internetu, cena mlevene pšenične trave kreće se oko 600 dinara za 100 grama.

Ako se ipak odlučite za proizvodnju za neke svoje potrebe, bez inkubatora, Vojkan vam savetuje da nabavite dobro osvetljenje i potrudite se da temperatura gde se biljke nalaze ne bude ispod 15 stepeni.

Naravno, treba obratiti pažnju i na temperaturu koju svaka biljka zahteva pojedinačno.

On na svom imanju razvija i biočar, tj. aktivni ugalj. On se dobija pirolizom drveta na visokim temperaturama bez prisustva vazduha.

Kako nam je rekao, biočar oplemenjuje zemlju, upija negativne, a stvara pozitivne čestice.

– Jedan kubni centimetar aktivnog uglja razvije se na površinu i širi se dva kvadratna kilometra. On skuplja nutrijente i vodu, te je njena upotreba prepolovljena i pravi pozitivnu atmosferu u zemlji – rekao je Vojkan.

Izvor: telegraf.rs