Site icon Srbija24

Milorad čistio sneg pa ugledao prizor od kog je zanemeo: Nije mogao da veruje očima, pa sve snimio (FOTO)

Sneg u aprilu koji je sve iznenadio i niske temperature zbunile su i životinje koje su zbog toplih dana koji su prethodili hladnom talasu izašle u prirodu. Drastična promena vremena i njih je zbunila pa je tako jedna zmija najverovatnije ostala zavejana. Nju je čisteći sneg pronašao Milorad Janković iz sela Jelovik kod Aranđelovca.

„Našao sam je na putu ispod kuće dok sam čistio sneg, bila je pod snegom, zavejana, izgleda da je i nju kao i nas prevarilo lepo vreme pa se ponadala da je stiglo proleće. Uzeo sam je na lopatu i odneo pored puta u rastinje i tu ostavio pa šta bude, bila je živa a dal će preživeti ovo hladno vreme ne znam. Kad sam je ugledao pomislio sam da je otrovnica međutim kada sam sliku postavio na društvene mreže u komentarima su mi rekli da je u pitanju neka vodenjarka – ribarica koja nije otrovna“, ispričao je Milorad iz Jelovika za agenciju RINA.

On smatra da je ova zmija izašla u prirodu kada je bilo lepo vreme ali da je nagla klimatska promena zatekla pa nije stigla da se vrati u zimsko sklonište.

Stručnjaci napominju da bez obzira na vremenske prilike i doba godine sa ovim gmizavcima treba biti naročito pažljiv.

„Obično se ljudi uplaše kad vide zmiju, međutim strah je samo zbog njene veličine, jer dugačke zmije zasigurno nisu otrovne. Zmija u principu ima svuda, razmnožavaju se u aprilu i maju, mužjak prvo izlazi u proleće, potrebno im je sunce za spermatogenezu. Ženke su živorodne 3-8 mladunaca rađaju. Hrane se gmizavcima jedu i ptičja jaja, insekte, skakavce, guštere, žabe. Zanimljivo je da zmije ne vide i slabo čuju, stoga kad idemo u prirodu treba da nosimo štap i da povremeno lupkamo po tlu, da se stvara vibracija. Zmija ne napada jedino ako se brani, oseća vibracije po tlu, hod i odatle se sklanja“, pojasnio je Duško Brković, profesor biologije na Agronomskom fakultetu u Čačku.

Izvor: espreso.co.rs