Site icon Srbija24

Milija je poljoprivrednik sa diplomom doktora nauka: Iz Beograda se vratio u svoje selo, čuva 120 grla i obrađuje 150 hektara zemlje

Milija Palamarević iz Knića, stekao je znanje na beogradskom Veterinarskom fakultetu, i imao je šansu da bira u kojoj evropskoj metropoli želi da živi, ali uradio je ovo, čemu se njegovi zemljaci dive i skidaju mu kapu. On se vratio u selo Guberevac kod Knića, kako bi svoju pamet primenio u svom domaćinstvu.

„Srednju poljoprivrednu završio sam u Kraljevu, nakon toga sam odlučio da se obrazujem i upišem fakultet u Beogradu, koji sam završio pre roka sa prosečnom ocenom 9,61. Veterinu volim mnogo, jer znam da tamo odakle sam potekao je to ono što je neophodno. Upisao sam doktorske studije i to sam završio ove godine u januaru mesecu, a u međuvremenu sam se i oženio i postao otac dvoje prelepe dece i ostao tu gde su moji koreni“, rekao je Milija.

On je najbolju praksu u toku školovanja imao u svom domaćinstvu, gde gaji 120 grla krupne stoke i od malih nogu zna šta im je potrebno.

„Uspeo sam da ove godine završim štalu na dva sprata, gde mogu da smestim do 200 krava simentalki, koje daju mnogo mleka, a trenutno imam oko 120 grla krupne stoke. U prizemlju imam svu mehanizacija koja mi je potrebna za pripremu hrane za životinje. Planiram i da štalu napunim u punom kapacitetu i ne odustajem od te namere nikada, jer pre bih živeo u selu nego hodao beogradskim asfaltom“, rekao je on.

Ovaj vredni poljoprivrenik sa doktorskom diplomom ostao je veran svom selu, sagradio je kuću i okućnicu. On sa svojom porodicom obraćuje 150 hektara zemlje i nijednog trenutka se nije pokajao zbog odluke.

„Veliku odgovornost nosi to što sam jedini veterinar u svom selu, domaćini te gledaju kao člana svoje porodice, jer u stočarstvu kojim se bave, moja pomoć im je neophodna. Iako zimi ima manje posla na selu, to ne znači i za mene, zovu me kao veterinara na sve sve strane,nije bitno kada je kiša, dubok sneg ili grad, moje znanje im je potrebno, a ja pomoć drugima nikada ne odbijam. Kada živite na selu, nađe se posao uvek i nikada nemate slobodnog vremena. Kada obrađujete livade i pašnjake u krugu od deset kilometara, dan mora da vam počne rano pa čak i pre sunca, i ne završava se kad sunce zađe već kada se sve livade pokose, kada se sva stoka namiri i kao veterinar pomognete svojim komšijama, kaže Milija.

Ovog vrednog domaćina brine samo jedno, a to je da cene nafte i poljoprivrednih proizvoda ne porastu basnoslovno, što će mnogim poljoprivrednicima staviti prst na čelo, jer je siguran da ako je srpski seljak jak, i država će biti jaka.

Izvor: blic.rs