Site icon Srbija24

Kilogram prasetine otišao na 2.200 dinara i tu neće stati: Jaganjce niko neće – Stočari objašnjavaju zašto je tako

Cene prasećeg i jagnjećeg pečenja pred najveći hrišćanski praznik Vaskrs gotovo su se izjednačile. Tako sada za kilogram prasetine ili jagnetine treba izdvojiti 2.200 dinara, a očekuje se da u narednim danima dodatno poskupe.

Novo poskupljenje je, kako ocenjuju stočari, više posledica male ponude prasadi na tržištu zbog gotovo uništenog stočnog fonda i malog broja krmača, nego što se približava Vaskrs kada cene, kao pred Božić, uvek idu na gore.

Stipan Šarčević, stočar iz Starog Žednika kod Subotice ocenjuje da će se nakon praznika situacija stabilizovati, ali objašnjava da je potražnja za jaganjcima nikad manja.

„Imao sam tri jaganjca i dva sam prodao, a jedno je ostalo. Njih niko ne želi i zato im se cena izjednačile sa prasadima. Velika je i potražnja pred praznike, a ponuda na tržištu minimalna. Stočarstvo je neisplativo, zato su sve krmače i krave jesenas poklane i otišle su u kobasice. S druge strane, koncentrat je i dalje preskup, pa je tako samo za uzgoj jednog praseta neophodno izdvojiti od 7.000 do 10.000 dinara. Država stalno izdvaja neke pare, a stočarstvo nestaje. Sav novac, nažalost, ode klaničarima i prodavcima i za nas ništa ne ostane“, objašnjava Šarčević.

Stočar ističe da je selo Đurđin, godinama unazad bilo bogato svinjama, a sada njihova najveća farma ima svega 20 krmača. Kako kaže, problem datira odavno ali ga i dalje niko ne rešava.

Prošle nedelje na stočnim pijacama širom Srbije živa vaga išla čak do 500 dinara, koliko je trebalo izdvojiti u Obrenovcu, dok se u Loznici pazarila za oko 300 dinara. Za jagnjad se traži najviše 500 dinara u Leskovcu, dok je prosečan iznos koji se plaća oko 400 dinara po kilogramu.

Sve to se odražava i na cene u beogradskim mesarama, gde je jagnjeće meso sa ražnja jedva desetak odsto skuplje od prasećeg, dok, recimo, za kilogram svinjskih čvaraka treba izdvojiti i do 2.500 dinara, a za svinjsku pečenicu čak 3.500 dinara.

Cene divljaju i na onlajn pijacama i specijalizovanim stranicama na društvenim mrežama, pa pojedini proizvođači iz šabačkog kraja za kilogram već traže i 550 dinara. Kažu da ekspresno brzo nađu kupce, jer je potražnja veća od ponude.

Izvor: kurir.rs