Site icon Srbija24

Kako ostvariti invalidsku penziju i ko ispunjava sve uslove? Iz PIO fonda dali odgovore – Postoji jedna začkoljica

Uslovi za odlazak u penziju menjaju se od 1. januara 2023. godine, pa će u sledećoj godini sa najmanje 15 godina staža osiguranja žene moći u penziju kad napune 63 godine i šest meseci života, a muškarci sa navršenih 65 godina. Ono što je interesovalo mnoge invalidske penzionere jeste, da li kada napune 65 godina mogu postati korisnici starosne penzije, na šta je odgovor negativan.

Ovo su najčešća pitanja korisnika invalidske penzije na koje je PIO fond dao precizan odgovor.

Naše dete je invalid 80 odsto i ide u specijalnu školu, pa svaki dan moramo da je vodimo do škole. Da li moja supruga može da ode u invalidsku penziju (ima 11 godina staža) zbog deteta, jer devojčica ne može sama da ide, imala je operacije kuka pet puta, operisala je oko. Supruga je imala oduzimanje cele leve strane, obolela joj je štitaste žlezda, ima povišen krvni pritisak i gubi ravnotežu kada hoda.

„Invalidska penzija se ostvaruje isključivo na osnovu zdravstvenog stanja osiguranika i potpuno je nezavisna od ostalih porodičnih i socijalnih poteškoća. Ako je Vaša supruga slabog zdravstvenog stanja, kao što opisujete, može da podnese zahtev za invalidsku penziju, ukoliko od svog izabranog lekara dobije predlog za utvrđivanje invalidnosti koji se izdaje na Obrascu 1. Rešenje o pravu na invalidsku penziju doneće se isključivo na bazi ocene, nalaza i mišljenja lekara veštaka koji će na osnovu medicinske dokumentacije i lekraskog pregleda da utvrdi da li kod Vaše supruge postoji potpuni gubitak radne sposobnosti ili ne, što je uslov za ostvarivanje prava na invalidsku penziju“, glasi odgovor.

Poštovani, da li osobe koje boluju od šizofrenije i imaju više od pet godina radnog staža imaju pravo na konkurs za invalidsku penziju?

„Osiguranik, kod koga nastane potpuni gubitak radne sposobnosti, stiče pravo na invalidsku penziju ako ima navršenih najmanje pet godina staža osiguranja i ako je gubitak radne sposobnosti nastao pre navršenih godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju. Ne možemo Vam reći samo na osnovu naziva bolesti da li ispunjava uslov. Lekarska komisija Fonda ceni radnu sposobnost osiguranika prema njegovom zdravstvenom stanju, na osnovu neposrednog lekrskog pregleda i na osnovu relevantne medicinske dokumentacije“, stoji u odgovoru.

Imam 77 godina starosti i 8,5 godina staža. Da li mogu da dobijem neku penziju? Do sada se nisam nikome obraćala, pa ni Fondu PIO, ali sam čula da je neki čovek invalid dobio penziju sa 10 godina radnog staža.

„Tačno je da je za ostvarivanje prava na invalidsku penziju po pitanju staža osiguranja dovoljno i pet godina. Međutim, pravo na invalidsku penziju može da ostvari samo osiguranik kod koga je utvrđen potpuni gubitak radne sposobnosti do navršenja potrebnih godina života za ostvarivanje prava na starosnu penziju. Za osiguranike žene to je 62 godine i šest meseci života, a za osiguranike muškarce ta granica je 65 godina života. To praktično znači da ste Vi prešli starosnu granicu za ostvarivanje prava na invalidsku penziju. Što se tiče starosne penzije, 10 godina staža osiguranja nije dovoljno,jer je po Zakonu o PIO za ostvarivanje tog prava potrebno najmanje 15 godina staža osiguranja“, objasnili su u odgovoru.

Izvor: espreso.co.rs